BAFTA TV 2020: Lista Completa de Ganadores

Hoy 31 de Julio se han llevado a cabo los BAFTA TV que fueran pospuestos y a continuación os dejo la lista completa de ganadores:

Leading actres:

Glenda Jackson , Elizabeth is Missing – BBC One

Leading actor:

Jared Harris , Chernobyl – Sky Atlantic

Supporting actress

Naomi Ackie , The End of the F***ing World – Channel 4

Supporting actor:

Will Sharpe , Giri/Haji – BBC Two

Entertainment performance:

Mo Gilligan , The Lateish Show with Mo Gilligan – Channel 4

Male performance in a comedy programme:

Jamie Demetriou , Stath Lets Flats – Channel 4

Female performance in a comedy programme:

Sian Clifford , Fleabag – BBC Three

Drama series:

The End Of The F***Ing World – Channel 4

Single drama:

The Left Behind – BBC Three

Mini-series:

Chernobyl – Sky Atlantic

Soap and continuing drama:

Emmerdale – ITV

International:

When They See Us – Netflix

Entertainment programme:

Strictly Come Dancing – BBC One

Comedy entertainment programme:

Taskmaster – Dave

Scripted comedy:

Stath Lets Flats – Channel 4

Features:

The Misadventures Of Romesh Ranganathan – BBC Two

Must-see moment:

Gavin and Stacey , Nessa proposes to Smithy – BBC One

Reality and constructed factual:

Race Across The World – BBC Two

Specialist factual:

Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story – BBC Four

Live event:

Blue Planet Live – BBC One

Short-form programme:

Brain In Gear – BBC iPlayer

Y hasta aquí los ganadores de este 2020; ¿cuales han sido los ganadores que no os esperabais para nada?

72th Annual Emmy Awards: Lista Completa de Nominados

Las nominaciones a los Emmy de este 2020 han salido y la gala será el 20 de Septiembre. A continución os dejo la lista de nominados:

Outstanding Drama Series

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

Killing Eve

The Mandalorian

Ozark

Stranger Things

Succession

Outstanding Comedy Series

Curb Your Enthusiasm

Dead to Me

Insecure

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

Schitt’s Creek

What We Do in the Shadows

Outstanding Limited Series

Little Fires Everywhere

Mrs. America

Unbelievable

Unorthodox

Watchmen

Outstanding Drama Actor

Jason Bateman, Ozark

Sterling K. Brown, This Is Us

Steve Carell, The Morning Show

Brian Cox, Succession

Billy Porter, Pose

Jeremy Strong, Succession

Outstanding Drama Actress

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Sandra Oh, Killing Eve

Zendaya, Euphoria

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito, Better Call Saul

Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale

Billy Crudup, The Morning Show

Nicholas Braun, Succession

Kieran Culkin, Succession

Matthew MacFadyen, Succession

Jeffrey Wright, Westworld

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Laura Dern, Big Little Lies

Meryl Streep, Big Little Lies

Helena Bonham Carter, The Crown

Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Fiona Shaw, Killing Eve

Julia Garner, Ozark

Sarah Snook, Succession

Thandie Newton, Westworld

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Andrew Scott, Black Mirror

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

Martin Short, The Morning Show

James Cromwell, Succession

Jason Batemen, The Outsider

Ron Cephas Jones, This Is Us

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale

Cicely Tyson, How to Get Away With Murder

Laverne Cox, Orange Is the New Black

Cherry Jones, Succession

Phylicia Rashad, This Is Us

Outstanding Directing for a Drama Series

The Crown, “Aberfan”

The Crown, “Cri de Coeur”

Homeland, “Prisoners of War”

The Morning Show, “The Interview”

Ozark, “Fire Pink”

Ozark, “Su Casa Es Mi Casa

Succession, “Hunting”

Succession, “This Is Not for Tears”

Outstanding Writing for a Drama Serie

Better Call Saul, “Bad Choice Road”

Better Call Saul, “Bagman”

The Crown, “Aberfan”

Ozark, “All In”

Ozark, “Boss Fight”

Ozark, “Fire Pink”

Succession, “This Is Not for Tears”

Outstanding Comedy Actor

Anthony Anderson, Black-ish

Don Cheadle, Black Monday

Ted Danson, The Good Place

Michael Douglas, The Kominsky Method

Eugene Levy, Schitt’s Creek

Ramy Youssef, Ramy

Outstanding Comedy Actress

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Linda Cardellini, Dead to Me

Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Issa Rae, Insecure

Tracee Ellis Ross, Black-ish

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine

William Jackson Harper, The Good Place

Alan Arkin, The Kominsky Method

Tony Shaloub, The Marvelous Mrs. Maisel

Mahershala Ali, Ramy

Kenan Thompson, Saturday Night Live

Dan Levy, Schitt’s Creek

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Betty Gilpin, GLOW

D’Arcy Carden, The Good Place

Yvonne Orji, Insecure

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel

Kate McKinnon, Saturday Night Live

Cecily Strong, Saturday Night Live

Annie Murphy, Schitt’s Creek

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

Mrs. America, “Shirley”

Normal People, “Episode 3”

Unbelievable, “Episode 1”

Unorthodox, “Part One”

Watchmen, “This Extraordinary Being”

Outstanding Television Movie

American Son

Bad Education

Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones

El Camino: A Breaking Bad Movie

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

Outstanding Short Form Comedy or Drama Series

Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics With Kim Wexler

The Good Place Presents: The Selection

Most Dangerous Game

Reno 911!

Star Trek: Short Treks

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

Laurence Fishburne, #FreeRayshawn

Stephan James, #FreeRayshawn

Christoph Waltz, Most Dangerous Game

Mamoudou Athie, Oh Jerome, No (Cake)

Corey Hawkins, Survive

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

Anna Kendrick, Dummy

Kaitlin Olson, Flipped

Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn

Rain Valdez, Razor Tongue

Kerri Kenney-Silver, Reno 911!

Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series

Between the Scenes – The Daily Show

Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries

National Geographic Presents Cosmos: Creating Possible Worlds

Pose: Identity, Family, Community

RuPaul’s Drag Race Out of the Closet

Outstanding Short Form Variety Series

Beeing at Home with Samantha Bee

Between Two Ferns With Zach Galifianakas: The Movie, Sorta Uncut Interviews

Carpool Karaoke: The Series

Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues

The Randy Rainbow Show

Outstanding Animated Program

Big Mouth

Bob’s Burgers

BoJack Horseman

Rick and Morty

The Simpsons

Outstanding Competition Program

The Masked Singer

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

Outstanding Host for a Reality or Competition Program

Amy Poehler and Nick Offerman, Making It

Nicole Byer, Nailed It!

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, and Jonathan Van Ness, Queer Eye

RuPaul, RuPaul’s Drag Race

Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, and Kevin O’Leary, Shark Tank

Padma Lakshmi and Tom Colicchio, Top Chef

Outstanding Structured Reality Program

Antiques Roadshow

Love Is Blind

Queer Eye

Shark Tank

A Very Brady Renovation

Outstanding Unstructured Reality Program

Amy Schumer Learns to Cook: Lunch Break and Pasta Night

Cheer

Kevin Hart: Don’t F**ck This Up

RuPaul’s Drag Race: Untucked

We’re Here

Outstanding Directing for a Reality Program

Cheer, “Daytona”

LEGO Masters, “Mega City Block”

Queer Eye, “Disabled But Not Really”

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

Top Chef, “The Jonathan Gold Standard”

Outstanding Variety Talk Series

Daily Show With Trevor Noah

Full Frontal With Samantha Bee

Jimmy Kimmel Live!

Last Week Tonight With John Oliver

The Late Show With Stephen Colbert

Outstanding Variety Sketch Series

A Black Lady Sketch Show

Drunk History

Saturday Night Live

Outstanding Variety Special (Live)

77th Annual Golden Globe Awards

Live in Front of a Studio Audience: All in the Family and Good Times

The Oscars

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira

73rd Annual Tony Awards

Outstanding Variety Special (Pre-recorded)

Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor

Hannah Gadsby: Douglas

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

John Mulaney & the Sack Lunch Bunch

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Outstanding Directing for a Variety Series

A Black Lady Sketch Show, “Born at Night, But Not Last Night”

The Daily Show With Trevor Noah, “Dr. Fauci Answers Trevor’s Questions About the Coronavirus”

Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629”

The Late Show With Stephen Colbert, “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff”

Saturday Night Live “Host: Eddie Murphy”

Tiffany Haddish Presents: They Ready, “Flame Monroe”

Outstanding Writing for a Variety Series

The Daily Show With Trevor Noah

Full Frontal With Samantha Bee

Last Week Tonight With John Oliver

Late Night With Seth Meyers

The Late Show With Stephen Colbert

Outstanding Directing for a Variety Special

A Black Lady Sketch Show, “Born at Night, But Not Last Night”

The Daily Show With Trevor Noah, “Dr. Fauci Answer’s Trevor’s Questions About Coronavirus”

Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629”

The Late Show With Stephen Colbert, “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff”

Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy”

Tiffany Haddish Presents: They Ready, “Flame Monroe”

Outstanding Writing for a Variety Special

Dave Chappelle: Sticks & Stones

Hannah Gadsby: Douglas

John Mulaney & the Sack Lunch Bunch

Patton Oswalt: I Love Everything

Seth Meyers: Lobby Baby

Y hasta aquí los nominados de este año, ¿que os han parecido?

Calendario de Series: ¿Cuándo regresan?

Listado de fechas de regreso de las series en Estados Unidos por cadenas. La lista se va a ir ampliando a medida que se sepan más fechas.

Warrior Nun: 2 de Julio

Las Chicas del Cable: 3 de Julio (T5B)

The Baby-Sistter Club: 3 de Julio

The Protector: 9 de Julio

Crused: 17 de Julio

Alex García: La Ecuación del Amor: 20 de Julio

How To Sell Drugs Online: 21 de Julio

Umbrella Academy: 31 de Julio

Unbreakable Kimmy Schmidt: Episodio Interactivo: 5 de Agosto

The Rain: 6 de Agosto

Lucifer: 21 de Agosto (T5A)

Gentefield:

Locke & Key:

Luis Miguel:

Ragnarok:

Queer Eye:

Stranger Things:

The Crown:

The Politician: Ya disponible

Fuller House: Ya disponible

Alexa & Kaite: Ya disponible

Mr. Iglesias: Ya disponible

Agents of S.H.I.E.L.D: En emisión

United We Fall: 15 de Julio

A Million Litthe Things:

Station 19:

Greys Anatomy:

The Good Doctor: Lunes

The Rookie:

The Conners:

The Goldbergs:

Black – Ish:

The Young Sheldon:

FBI:

FBI: Most Wanted:

Blue Bloods:

MacGyver:

Magnum P.I:

Mom:

NCIS:

NCIS: Los Ángeles:

NCIS: New Orleans:

Blue Bloods:

Seal Team:

Star Trek: Discovery:

Star Trek: Lower Decks: 6 de Agosto

Star Trek: Picard:

Star Trek: Strange New Worlds:

The Good Fight:

9-1-1:

9-1-1: Lone Star:

Bobs Burger:

Duncanville:

Family Guy:

Last Man Standing:

Prodigal Son:

The Simpsons:

Brooklyn Nine-Nine:

Chicago Fire:

Chicago Med:

Chicago PD:

Law & Orden: Organized Crime:

Law & Orden: SVU:

Manifest:

Superstore:

The Blacklist:

This Is Us:

Black Lighting:

Charmed:

Dynasty:

Legends of Tomorrow:

Legacies:

Riverdale:

Roswell: New Mexico:

Supergirl:

The Flash:

Walker:

Supernatural: 8 de Octubre

Absentia: 17 de Julio

Bosh:

Carnival Row:

El Internado: Las Cumbres:

Goliath:

Hanna: 3 de Julio

Modern Love:

Jack Reacher:

Jack Ryan:

The Boys: 4 de Septiembre

The Marvelous Mrs. Maisel:

NOS4A2 : En emisión

The Walking Dead:

Fear the Walking Dead:

Better Call Saul:

American Crime Story:

American Horror Story:

Pose:

Fargo:

Perry Manson: En emisión

Room 104: 24 de Julio

True Detective:

Westworld:

Euphoria:

Bilions:

Shameless:

The Comey Rule: 27 de Septiembre

The Good Lord Bird: 4 de Octubre

The L Word: Generation Q:

Little Voice: En Emisión

Ted Lasso: 14 de Agosto

Y hasta aquí las series importantes y sus fechas de regreso de algunas cadenas de USA. ¿Que serie tenéis ganas de ver? Yo, Lucifer y The Boys.

BAFTA TV: Lista Completa de Nominados

Los BAFTA TV que suelen llevarse a cabo en el mes de Mayo, fueron retrasado al 31 de Julio y serán presentados por Richard Ayoade. A continuación os dejo la lista completa de nominados:

Leading actres:

Jodie Comer , Killing Eve – BBC One

Glenda Jackson , Elizabeth is Missing – BBC One

Suranne Jones , Gentleman Jack – BBC One

Samantha Morton , I Am Kirsty – Channel 4

Leading actor:

Stephen Graham , The Virtues – Channel 4

Jared Harris , Chernobyl – Sky Atlantic

Takehiro Hira , Giri/Haji – BBC Two

Callum Turner , The Capture – BBC One

Supporting actress

Naomi Ackie , The End of the F***ing World – Channel 4

Helen Behan , The Virtues – Channel 4

Helena Bonham Carter , The Crown – Netflix

Jasmine Jobson , Top Boy – Netflix

Supporting actor:

Joe Absolom , A Confession – ITV

Josh O’Connor , The Crown – Netflix

Will Sharpe , Giri/Haji – BBC Two

Stellan Skarsgard , Chernobyl – Sky Atlantic

Entertainment performance:

Frankie Boyle , Frankie Boyle’s New World Order – BBC Two

Mo Gilligan , The Lateish Show with Mo Gilligan – Channel 4

Lee Mack , Would I Lie to You – BBC One

Graham Norton , The Graham Norton Show – BBC One

Male performance in a comedy programme:

Jamie Demetriou , Stath Lets Flats – Channel 4

Ncuti Gatwa , Sex Education – Netflix

Youssef Kerkour , Home – Channel 4

Guz Khan , Man Like Mobeen – BBC Three

Female performance in a comedy programme:

Sian Clifford , Fleabag – BBC Three

Gbemisola Ikumelo , Famalam – BBC Three

Sarah Kendall , Frayed – Sky One

Phoebe Waller-Bridge , Fleabag – BBC Three

Drama series:

The Crown – Netflix

The End Of The F***Ing World – Channel 4

Gentleman Jack – BBC One

Giri/Haji – BBC Two

Single drama:

Brexit: The Uncivil War – Channel 4

Elizabeth Is Missing – BBC One

The Left Behind – BBC Three

Responsible Child – BBC Two

Mini-series:

A Confession – ITV

Chernobyl – Sky Atlantic

The Victim – BBC On

The Virtues – Channel 4

Soap and continuing drama:

Casualty – BBC One

Coronation Stree t – ITV

Emmerdale – ITV

Holby City – BBC One

International:

Euphoria – Sky Atlantic

ASuccession – Sky Atlantic

Unbelievable – Netflix

When They See Us – Netflix

Entertainment programme:

The Greatest Dancer – BBC One

The Rap Game UK – BBC Three

Strictly Come Dancing – BBC One

The Voice UK – ITV

Comedy entertainment programme:

The Graham Norton Show – BBC One

The Last Leg – Channel 4

The Ranganation – BBC Two

Taskmaster – Dave

Scripted comedy:

Catastrophe – Channel 4

Derry Girls – Channel 4

Fleabag – BBC Three

Stath Lets Flats – Channel 4

Features:

Joe Lycett’s Got Your Back – Channel 4

The Misadventures Of Romesh Ranganathan – BBC Two

Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two

Snackmasters – Channel 4

Must-see moment:

Coronation Street , the death of Sinead Osborne – ITV

Fleabag , Confessional scene – BBC Three

Game of Thrones , Arya kills the Night King – Sky Atlantic

Gavin and Stacey , Nessa proposes to Smithy – BBC One

Line of Duty , John Corbett’s death – BBC One

Love Island , Michael recouples after Casa Amor – ITV2

Current affairs:

Growing up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) – Channel 4

The Hunt for Jihadi John – Channel 4

Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) – BBC One

Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) – ITV

Single documentary:

The Abused – Channel 5

David Harewood: Psychosis And Me – BBC Two

The Family Secret – Channel 4

The Last Survivors – BBC Two

Factual series:

Crime and Punishment – Channel 4

Don’t F**K With Cats: Hunting An Internet Killer – Netflix

Leaving Neverland – Channel 4

Our Dementia Choir With Vicky McClure – BBC One

Reality and constructed factual:

Celebrity Gogglebox – Channel 4

Harry’s Heroes: The Full English – ITV

Race Across The World – BBC Two

RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three

Specialist factual:

8 Days: To The Moon And Back – BBC Two

Seven Worlds, One Planet – BBC One

Thatcher: A Very British Revolution – BBC Two

Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story – BBC Four

News coverage:

Hong Kong Protests – Sky News

ITV News At Ten: Election Results – ITN/ITV

Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight) – BBC News/BBC Two

Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones To Knife Crime – BBC News/BBC Two

Sport:

2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa – ITV

ICC Cricket World Cup Final – Sky Sports Cricket

Fifa Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA – BBC One

Wimbledon 2019 Men’s Final – BBC One

Live event:

Blue Planet Live – BBC One

Election 2019 Live: The Results – ITN/ITV

Glastonbury 2019 – BBC Two

Operation Live – Channel 5

Short-form programme:

Anywhere But Westminster – The Guardian

Brain In Gear – BBC iPlayer

Soon Gone: A Windrush Chronicle – BBC Four

Toni_With_An_I (Born Digital: First Cuts) – BBC Four

Y hasta aquí los nominados de este 2020 a los BAFTA TV, ¿qué os han parecido? A mí algunas nominaciones raras como no ver nada de Ant & Dec nominado.

92° Edición de los Oscar: Lista Completa de Ganadores

Hoy 8 de Febrero se ha llevado a cabo la 92° Edición de los premios Oscar en USA. A continuación os dejo la lista de ganadores:

MEJOR PELÍCULA

Parásitos

MEJOR DIRECTOR

Bong Joon ho (Parásitos)

MEJOR ACTRIZ

Renée Zellweger (‘Judy’)

MEJOR ACTOR

Joaquin Phoenix (Joker)

MEJOR ACTRIZ DE REPARTO

Laura Dern (Historia de un matrimonio)

MEJOR ACTOR DE REPARTO

Brad Pitt (Érase una vez en Hollywood)

MEJOR PELÍCULA EXTRANJERA

Parasite (Corea del Sur)

MEJOR FOTOGRAFÍA

1917

MEJOR GUION ADAPTADO

Jojo Rabbit

MEJOR GUIÓN ORIGINAL

Parásitos

MEJOR PELÍCULA DE ANIMACIÓN

Toy Story 4

MEJOR CORTO DE ANIMACIÓN

Hair Love

MEJOR DISEÑO DE PRODUCCIÓN

Érase una vez en Hollywood

MEJOR CORTO DE FICCIÓN

The Neighbors’ Window

MEJOR DOCUMENTAL

American Factory

MEJOR DOCUMENTAL CORTO

Learning to Skateboard in a Warzone

MEJOR DISEÑO DE VESTUARIO

Mujercitas

MEJOR MÚSICA ORIGINAL

Joker

MEJOR CANCIÓN ORIGINAL

I’m Gonna Love me Again – Rocketman

MEJOR SONIDO

Ford vs Ferrari

MEJOR MEZCLA DE SONIDO

1917

MEJOR MONTAJE

Ford vs Ferrari

MEJORES EFECTOS ESPECIALES

1917

MEJOR MAQUILLAJE & PELUQUERÍA

El escándalo

Y hasta aquí los ganadores de este 2020, ¿qué os han parecido? ¿Habéis visto alguna novedad? Sorprendida que Sam Mendes y Klaus no ganaran.